Workshops / Lectures

24th Kalamata Dance Festival
Workshops

1996

Contemporary dance and contact improvisation workshop led by Irene Hultman

1997

Contemporary dance and contact improvisation workshop led by Shelley Senter

1998

Contemporary dance workshop led by Gill Clarke & Deborah Saxon
Classical ballet workshop led by Stephane Prince

1999

Contemporary dance workshop led by Jeremy Nelson

2000

Contemporary dance workshop led by Tom Thayer

2001

Contemporary dance workshop led by Paul Douglas & Jeremy Nelson

2002

Contemporary dance workshop led by Gwen Welliver

2003

Contemporary dance workshop led by Lisa Race

2004

Contemporary dance workshop led by Keren Levi

2005

Contemporary dance workshop led by Jeremy Nelson

2006

Contemporary dance workshop led by David Zambrano

2007

Contemporary dance workshop led by Frey Faust

2008

Contemporary dance workshop led by Iñaki Azpillaga
Workshop “Repeating Dinstance” led by Guy Cools & Lin Snelling

2009

Contemporary dance workshop led by Ted Stoffer

2010

Contemporary dance workshop led by Bruno Cavern
Workshop “Stand up PerformDance Theory” led by Guy Cools & Lia Haraki

2011

Contemporary dance workshop “Power Sources” led by Laura Arís Álvarez
Workshop “Dance as a mode of thinking “ by Maaike Bleeker
Choreography Workshop 7+1 "7 rehearsals + 1 performance" led by members of Amorphy, Lemurius, Dalika, Prosxima and Φora etc. dance companies

2012

Contemporary dance workshop led by Iñaki Azpillaga
Dramaturgy Workshop led by Lou Cope
Choreography Workshop « Yvonne Rainer’s TrioA» led by Pat Catterson

2013

Contemporary dance workshop led by Jorge Crecis
Dance Research Workshop playforKALAMATADANCEFESTIVAL

2014

Contemporary dance workshop led by Marta Coronado
Dramaturgy workshop with Hildegard De Vuyst
“What if” dance improvisation and composition workshop based on the Educational Programme “Skytali”
“On the road” choreography workshop

2015

Contemporary dance workshop led by Laida Aldaz Arrieta
Choreography research workshop 360ο led by Mariela Nestora

2016

Dance Workshop led by Barbara Kane
Dance Workshop led by Pat Catterson
Seminar led by Candoco Dance Company

2017

Dance Workshop led by Françoise Rageau and Sandra Voulgari
Dance Seminar led by Sofia Mavragani and Konstantina Bousmpoura
Dance Seminar led by Andrea Costanzo Martini
Dance Seminar Μoving Into Dance Mophatong  led by Sunnyboy Motau and Oscar Buthelezi




Masterclasses / Lectures

1996

Le Ballet Preljocaj, Doug Varone, Sara Rudner, David Dorfman, Aguto

1997

Trisha Brown Dance Company, Joelle Bouvier, Regis Obadia, Arakne Mediterranea, Lambros Liavas, Trisha Brown, El Farruco

1998

Siobhan Davies, Tharp!

1999

Murray Louis, Alberto del Saz, Inbal Pinto, Russel Maliphant, Rui Horta, Steriani Tsintziloni

2000

Yorgos Loukos, Ballet de l'opera National de Lyon, Compagnie Marie Chouinard, Liat Dror and Nir Ben Gal Company, Rosemary Butcher, Dimitris Papalexopoulos, Armando Menicacci, Michael Klien, Trisha Brown Dance Company, Steriani Tsintziloni

2001

Batsheva Dance Company, Wim Vandekeybus, Akram Khan Company, Juan Carlos Garcia, Steriani Tsintziloni

2002

Merce Cunningham Dance Company, Jerome Bel, Robyn Orlin, Stephen Petronio, Ronald K. Brown, Compagnie Kafig, Richard Siegal, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2003

Inbal Pinto Dance Company, George Piper Dances (William Trevitt, Michael Nunn) Xavier Le Roy, Meg Stuart, Cesc Gelabert, Steriani Tsintziloni

2004

Trisha Brown, Jan Fabre, Μάρθα Φριντζήλα, Βασίλης Ματζούλης, Steriani Tsintziloni

2005

Guy Cools, Steriani Tsintziloni

2006

Christiana Galanapoulou

2007

Wim Vandekeybus, Guy Cools, Christiana Galanopoulou

2008

Meet the Artists: Vera Mantero, Jonathan Burrows & Matteo Fargion, Pere Faura. Moderatos: Steriani Tsintziloni & Konstantina Georgelou

Meet the artists: Lectures on Dance and Technology: Jeroen Fabious, Zeynep Gündüz, Pere Faura. Moderator: Konstantina Georgelou

Lecture-presentation of the Festival: Christiana Galanopoulou

2009

Bojana Kunst, Xavier Le Roy, Christiana Galanapoulou

2010

Guy Cools
Meet the artists: Lemurius
Presentation of the Festival: Christiana Galanopoulou

2011

Maaike Bleeker, Christiana Galanopoulou

2012

Christiana Galanopoulou

2013

Fabián Barba, Christiana Galanopoulou

2014

Steriani Tsintziloni

2015

Steriani Tsintziloni

2016

David Hinton, Pat Catterson

2017

Dance Masterclass led by Polina Kremasta
Masterclass on Verbal Communication of Choreographic Research and Creation led by Christos Polymenakos

 

Educational and training programmes are organized during the whole year.

logosorg

effe mcm2