Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Καλλιτεχνική Διεύθυνση / Ομάδες

22o Διεθνές Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας

Καλλιτεχνική Διεύθυνση 1995-2015
ΒΙΚΥ ΜΑΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ


ΟΜΑΔΕΣ 

92 ξένες & 42 ελληνικές ομάδες
211 παραστάσεις ξένων ομάδων
67 παραστάσεις ελληνικών ομάδων
64 πρώτες παρουσιάσεις ξένων ομάδων στην Ελλάδα
7 παραγωγές, 3 συμπαραγωγές



1ο Φεστιβάλ 1995
  • ΧΟΡΙΚΑ / ΖΟΥΖΟΥ ΝΙΚΟΛΟΥΔΗ (παραγωγή ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ.)
  • ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
  • STARS OF THE RUSSIAN BALLET
  • MOMIX
  • ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΟΚΤΑΝΑ
2ο Φεστιβάλ 1996
  • ΟΜΑΔΑ ΕΔΑΦΟΥΣ
  • BALLET PRELJOCAJ (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • STARS OF NEW YORK BALLET
  • DOUG VARONE & DANCERS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • SINEQUANON & ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ (παραγγελία ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ.)
  • DAVID DORFMAN DANCE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
3ο Φεστιβάλ 1997
  • BOUVIER / OBADIA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΕΔΑΦΟΥΣ (παραγωγή ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ.)
  • ARAKNE MEDITERRANEA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΧΑΡΗ ΜΑΝΤΑΦΟΥΝΗ (συμπαραγωγή με ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ.)
  • ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ ΣΟΛΟ: ΠΕΡΣΑ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ - ΝΑΤΑΣΣΑ ΑΒΡΑ - ΜΑΧΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ-LINDAHL - ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ ΠΑΠΑΔΑΜΑΚΗ
  • CLASSICAL BALLET STARS
  • TRISHA BROWN DANCE COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • EL FARRUCO Y SU COMPANIA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
4ο Φεστιβάλ 1998
  • TWYLA THARP (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ ΑΝΑΛΙΑ (παραγγελία ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ. - συμπαραγωγή)
  • SIOBHAN DAVIES DANCE COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΕΔΑΦΟΥΣ
  • ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΟΚΤΑΝΑ (παραγγελία ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ. - συμπαραγωγή)
  • COMPAGNIE D.C.A. PHILIPPE DECOUFLÉ (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
5ο Φεστιβάλ 1999
  • MURRAY LOUIS & NIKOLAIS DANCE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • INBAL PINTO DANCE COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΜΙΚΡΟ ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
  • ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΧΑΡΗ ΜΑΝΤΑΦΟΥΝΗ
  • RUSSELL MALIPHANT DANCE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • RUI HORTA STAGE WORKS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΕΔΑΦΟΥΣ
6ο Φεστιβάλ 2000
  • BALLET DE L’OPÉRA NATIONAL DE LYON
  • COMPAGNIE MARIE CHOUINARD (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΟΚΤΑΝΑ
  • ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ ΕΛΑΤΗΡΙΟ
  • ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ ΑΝΑΛΙΑ / ΙΩΑΝΝΑ ΠΟΡΤΟΛΟΥ
  • ROSEMARY BUTCHER DANCE PROJECTS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • LIAT DROR & NIL BEN GAL COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • BEAU GESTE / DOMINIQUE BOIVIN (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • TRISHA BROWN DANCE COMPANY
7ο Φεστιβάλ 2001
  • BATSHEVA DANCE COMPANY
  • AKRAM KHAN COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • TANZCOMPAGNIE RUBATO (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΧΟΡΙΚΑ / ΖΟΥΖΟΥ ΝΙΚΟΛΟΥΔΗ
  • ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ
  • ULTIMA VEZ / WIM VANDEKEYBUS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • LANÒNIMA IMPERIAL (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα) 
  • JÉRÔME BEL (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΕΔΑΦΟΥΣ
8ο Φεστιβάλ 2002
  • RONALD K. BROWN / EVIDENCE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ROBYN ORLIN CITY THEATRE & DANCE GROUP (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • STEPHEN PETRONIO COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΠΡΟΣΧΗΜΑ
  • ΧΟΡΕΥΤΕΣ
  • RUSSELL MALIPHANT COMPANY
  • MERCE CUNNINGHAM DANCE COMPANY
  • COMPAGNIE KÄFIG (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
9ο Φεστιβάλ 2003
  • INBAL PINTO DANCE COMPANY
  • COMPAGNIE MARIE CHOUINARD
  • XAVIER LE ROY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΝΙΑΔΑΚΗΣ (παραγγελία & παραγωγή ΔΙ.ΚΕ.ΧΟ. – παγκόσμια πρεμιέρα)
  • ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΧΑΡΗ ΜΑΝΤΑΦΟΥΝΗ
  • MEG STUART / DAMAGED GOODS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • TERO SAARINEN COMPANY (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • GEORGE PIPER DANCES (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΣΕΣΙΛ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΥ / ΟΜΑΔΑ GRIFFÓN
  • ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ «ΜΕΤ’ ΕΜΠΟΔΙΩΝ»
  • GELABERT - AZZOPARDI CIA DE DANSA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • NASSER MARTIN-GOUSSET / LA MAISON (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
10ο Φεστιβάλ 2004
  • COMPAGNIE D.C.A. PHILIPPE DECOUFLÉ
  • IRVEN LEWIS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΜΙCHAEL CLARK (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ Κ.Θ.Β.Ε. / ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΟΚΤΑΝΑ
  • SINEQUANON
  • JÉRÔME BEL
  • JAN FABRE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • TRISHA BROWN DANCE COMPANY
11ο Φεστιβάλ 2005
  • ROSAS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ANNAHUBER.COMPAGNIE. (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΤΑΦΟΥΝΗΣ - ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΚΙΑΔΑ
  • ΟΜΑΔΑ ΠΕΛΜΑ (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • SINEQUANON
  • PRUE LANG (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • LES BALLETS C DE LA B (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
12ο Φεστιβάλ 2006
  • BALLET PRELJOCAJ
  • DAVID ZAMBRANO - ΕΡΜΗΣ ΜΑΛΚΟΤΣΗΣ
  • YASMEEN GODDER (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • VIA KATLEHONG DANCE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΖΩΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
  • NOEMA DANCE WORKS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • X-IT
  • PEEPING TOM (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • SONIA BAPTISTA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • LIQUID LOFT (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • EMANUEL GAT DANCE
13ο Φεστιβάλ 2007
  • ULTIMA VEZ / WIM VANDEKEYBUS
  • BATSHEVA DANCE COMPANY
  • COMPAGNIES BEAU GESTE & NON DE NOM
  • TONEELHUIS / SIDI LARBI CHERKAOUI
  • CAROLINE HAINAUT & PALLE DYRVALL (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • LES BALLETS C DE LA B
  • X-IT
  • ROOTLESSROOT
14ο Φεστιβάλ 2008
  • HOFESH SHECHTER COMPANY
  • VUYANI DANCE THEATRE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • VERA MANTERO & GUESTS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • JONATHAN BURROWS & MATTEO FARGION (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • VIA KATLEHONG DANCE
  • QUASI STELLAR / APOSTOLIA PAPADAMAKI
  • STORM & DISCÍPULOS DO RÍTMO (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • PERE FAURA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • SANKAI JUKU
15ο Φεστιβάλ 2009
  • SABURO TESHIGAWARA / KARAS (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • COMPAGNIE EA SOLA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • JOSEF NADJ
  • JASMIN VARDIMON COMPANY
  • APOTOSOMA
  • ADLIBDANCES
  • PEEPING TOM
  • IRAQIS BODIES (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • MATHILDE MONNIER & LA RIBOT (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • XAVIER LE ROY
  • MATHILDE MONNIER
16ο Φεστιβάλ 2010
  • CCN - BALLET DE LORRAINE
  • TROUBLEYN | JAN FABRE
  • .PELMA.LIA HARAKI
  • ΖΩΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
  • LA MACANA (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ASSOCIATION DAM – CESPI (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • NOEMA DANCE WORKS
  • LES BALLETS C DE LA B
  • LEMURIUS
  • THÉÂTRE DE SURESNES JEAN VILAR (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
17ο Φεστιβάλ 2011
  • EASTMAN / SIDI LARBI CHERKAOUI
  • I’M’ COMPANY / IVANA MÜLLER (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΟΥΣΤΩΝ ΤΥΠΑΝΑ & SINEQUANON
  • ΑΕΡΙΤΕΣ
  • L’ASSOCIATION FRAGILE / CHRISTIAN RIZZO
  • HOFESH SHECHTER COMPANY
18ο Φεστιβάλ 2012
  • CIE DCA / PHILIPPE DECOUFLÉ
  • PIERRE RIGAL / COMPAGNIE DERNIÈRE MINUTE (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • VUYANI DANCE THEATRE
  • .PELMA.LIA HARAKI
  • FINGERSIX
  • YELP DANCECO.
  • PAT CATTERSON
  • ΑΕΡΙΤΕΣ

19ο Φεστιβάλ 2013

  • ROSAS
  • QUDUS ONIKEKU
  • L’A. / RACHID OURAMDANE
  • ULTIMA VEZ / WIM VANDEKEYBUS
  • FABIÁN BARBA
  • ZHTA / ΙΡΙΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝ
  • ΥΨΙΛΟΝ / ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑΤΟΥ
20ο Φεστιβάλ 2014
  • NEDERLANDS DANS THEATER 2
  • L’ASSOCIATION FRAGILE / CHRISTIAN RIZZO
  • KVS, les ballets C de la B και A.M. Qattan Foundation
  • METTE INGVARTSEN (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • ΑΕΡΙΤΕΣ
  • SINEQUANON στο μουσικό παραμύθι ΠΕΤΡΟΣΟΥΠΑ του Στάθη Γυφτάκη
21ο Φεστιβάλ 2015
  • WEN-CHI SU (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • IGOR AND MORENO (πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα)
  • DADA MASILO
  • MEΝΤΗ ΜΕΓΑ
  • ΕΥΡΥΠΙΔΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ
  • ROOTLESSROOT