Σεμινάρια / Διαλέξεις

25o Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας
Σεμινάρια

1996

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού και Αυτοσχεδιασμού με την Irene Hultman

1997

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού και Αυτοσχεδιασμού με την Shelley Senter

1998

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τις Gill Clarke & Deborah Saxon
Σεμινάριο Κλασσικού Χορού με τον Stephane Prince

1999

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Jeremy Nelson

2000

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Tom Thayer

2001

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τους Paul Douglas & Jeremy Nelson

2002

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με την Gwen Welliver

2003

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με την Lisa Race

2004

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με την Keren Levi

2005

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Jeremy Nelson

2006

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον David Zambrano

2007

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Frey Faust

2008

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Iñaki Azpillaga
Σεμινάριο με τους Guy Cools & Lin Snelling “Repeating Dinstance”

2009

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Ted Stoffer

2010

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Bruno Caverna
Εργαστήρι “Stand up PerformDance Theory” με τους Guy Cools & Λία Χαράκη

2011

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού «Πηγές ενέργειας» με την Laura Arís Álvarez
Εργαστήρι «Ο χορός ως τρόπος σκέψης» με την Maaike Bleeker
Εργαστήρι Χορογραφίας 7+1 «7 πρόβες + 1 παράσταση» με τις ομάδες Σύγχρονου Χορού Amorphy, Lemurius, Νταλίκα, Πρόσχημα, Φοra etc

2012

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Iñaki Azpillaga
Εργαστήρι Δραματουργίας με τη Lou Cope
Εργαστήρι Χορογραφίας «Το Trio A της Yvonne Rainer» με την Pat Catterson

2013

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τον Jorge Crecis
Ερευνητικό Εργαστήρι Χορού playforKALAMATADANCEFESTIVAL

2014

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τη Μάρτα Κορονάντο
Εργαστήρι Δραματουργίας με τη Hildegard De Vuyst
Εργαστήρι Αυτοσχεδιασμού και Σύνθεσης «What If» βασισμένο στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Η Σκυτάλη»
Εργαστήρι Χορογραφίας «On the road» από το Σύνδεσμο Χορού

2015

Σεμινάριο Σύγχρονου Χορού με τη Laida Aldaz Arrieta
Ερευνητικό Εργαστήρι Χορογραφίας 360ο με τη Μαριέλα Νέστορα

2016

Σεμινάριο χορού με την Barbara Kane

 Σεμινάριο χορού με την Pat Catterson

 Εργαστήρι με την Candoco Dance Company

2017

Σεμινάριο χορού με τις Françoise Rageau και Σάντρα Βούλγαρη

 Εργαστήρι χορού με τις Σοφία Μαυραγάνη και Κωνσταντίνα Μπούσμπουρα

 Εργαστήρι χορού με τον Andrea Costanzo Martini

 Εργαστήρι χορού Μoving Into Dance Mophatong / με τους Sunnyboy Motau και Oscar Buthelezi

2018

Σεμινάριο χορού Peter Jasko

Σεμινάριο χορού Edivaldo Ernesto

Εργαστήρι για Παιδιά «Η Χαμένη Κάλτσα» με τη Βιτόρια Κωτσάλου

Σεμινάριο χορού για ΑΜΕΑ Σοφία Φ. Δρούμπαλη «Dancing My Way»




Masterclasses / Διαλέξεις

1996

Le Ballet Preljocaj, Doug Varone, Sara Rudner, David Dorfman, Aguto

1997

Trisha Brown Dance Company, Joelle Bouvier, Regis Obadia, Arakne Mediterranea, Λάμπρος Λιάβας, Trisha Brown, El Farruc

1998

Siobhan Davies, Tharp!

1999

Murray Louis, Alberto del Saz, Inbal Pinto, Russel Maliphant, Rui Horta, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2000

Γιώργος Λούκος, Ballet de l'opera National de Lyon, Compagnie Marie Chouinard, Liat Dror and Nir Ben Gal Company, Rosemary Butcher, Δημήτρης Παπαλεξόπουλος, Armando Menicacci, Michael Klien, Trisha Brown Dance Company, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2001

Batsheva Dance Company, Wim Vandekeybus, Akram Khan Company, Juan Carlos Garcia, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2002

Merce Cunningham Dance Company, Jerome Bel, Robyn Orlin, Stephen Petronio, Ronald K. Brown, Compagnie Kafig, Richard Siegal, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2003

Inbal Pinto Dance Company, George Piper Dances (William Trevitt, Michael Nunn) Xavier Le Roy, Meg Stuart, Cesc Gelabert, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2004

Trisha Brown, Jan Fabre, Μάρθα Φριντζήλα, Βασίλης Ματζούλης, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2005

Guy Cools, Στεριανή Τσιντζιλώνη

2006

Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2007

Wim Vandekeybus, Guy Cools, Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2008

Συναντήσεις με τους καλλιτέχνες: Vera Mantero, Jonathan Burrows & Matteo Fargion, Pere Faura. Συντονίστριες: Στεριανή Τσιντζιλώνη & Κωνσταντίνα Γεωργέλου

Συζήτηση για το Χορό και την Τεχνολογία με αφορμή τη δουλειά του Pere Faura: Zeynep Gündüz, Jeroen Fabious. Συντονίστρια: Κωνσταντίνα Γεωργέλου

Διάλεξη-παρουσίαση του Φεστιβάλ: Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2009

Bojana Kunst, Xavier Le Roy, Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2010

Guy Cools
Συναντήσεις με τους καλλιτέχνες: Lemurius
Παρουσίαση του Φεστιβάλ: Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2011

Maaike Bleeker, Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2012

Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2013

Fabián Barba, Χριστιάνα Γαλανοπούλου

2014

Στεριανή Τσιντζιλώνη

2015

Στεριανή Τσιντζιλώνη

2016

David Hinton, Pat Catterson

2017

Masterclass χορού Πωλίνα Κρεμαστά

Masterclass λεκτικής επικοινωνίας Χρήστος Πολυμενάκος

2018

Masterclass Marquese Scott & Poppin John

Εκπαιδευτικές και επιμορφωτικές δραστηριότητες κατά τη διάρκεια όλου του έτους.

 

 

KEEP DANCING
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Διεθνές Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας
για τους μαθητές

Το Διεθνές Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας, δίνοντας προτεραιότητα στην εκπαίδευση των μαθητών της πόλης και της ευρύτερης περιοχής και διευρύνοντας τις δράσεις του κατά τη διάρκεια του έτους, εγκαινιάζει για την περίοδο 2018-2019 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Keep Dancing.

Το πρόγραμμα διοργανώνεται σε συνεργασία με την Δημοτική Σχολή Χορού Καλαμάτας και περιλαμβάνει την διεξαγωγή σεμιναρίων σύγχρονου χορού για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, με καταξιωμένους καθηγητές χορού από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Σκοπός του προγράμματος είναι η καθιέρωση των εκπαιδευτικών σεμιναρίων από προσκεκλημένους καθηγητές, η εξασφάλιση υψηλής ποιότητας εκπαιδευτικού περιεχομένου, η τροφοδότηση του νέου καλλιτεχνικού δυναμικού της πόλης με σημαντικά ερεθίσματα, καθώς και η υποστήριξη των ταλέντων της πόλης και της ευρύτερης περιοχής.

3-4 Νοεμβρίου 2018
Πλωτίνος Ηλιάδης / Speed the Spiral

24-25 Νοεμβρίου 2018
Αντώνης Στρούζας / Μάθημα σύχρονου χορού

15-16 Δεκεμβρίου 2018
Αθανασία Κανελλοπούλου / Η ποιητική του σώματος

26-27 Ιανουαρίου 2019
Ιωάννα Παρασκευοπούλου / Σύγχρονος χορός και δυναμικές της κίνησης

23-24 Φεβρουαρίου 2019
Έμυ Κορφιά / Το μπαλέτο και οι δυνατότητες της μηχανικής του σώματος

2-3 Μαρτίου 2019
Πλωτίνος Ηλιάδης / Speed the Spiral

18-19 Μαΐου 2019
Άντι Τζούμα / Σύγχρονος χορός και ρυθμός

1-2 Ιουνίου 2019
Αντώνης Στρούζας / Μάθημα σύχρονου χορού

Χώρος μαθημάτων
Στούντιο Μεγάρου Χορού Καλαμάτας